GP0_0356.JPG
GP0_8573.JPG
GP0_8459.JPG
GP0_1167.JPG
GP0_8190.JPG
GP0_8264
GP0_8236
GP0_8194
GP0_8170
GP0_9399.JPG

אודות כפר ביתא ישראל

ובנוסף לכל זה, קהילת יוצאי אתיופיה סובלת מתופעה שנתפסת בעיניה כאפליה וגזענות – הן מהאוכלוסיה ה"צברית" הכללית, וגרוע מכך – מחלק מרשויות המדינה. תחושת אלו של תסכול קיבלו את ביטוין במספר הפגנות, שהתרחשו באביב 2015 לאחר מקרה של אלימות משטרתית כנגד חייל ממוצא אתיופי. אלפי יוצאי אתיופיה, שהגיעו לארץ עמוסים בחלומות ובשאיפות שהתנפצו אל מול פערים תרבותיים ותהליכי קליטה לא נכונים שטפו את הרחובות בזעקה ודרישה לשינוי.

  

"כפר ביתא ישראל" בקרית גת הוא יוזמה חינוכית של עמותת "הנני" המספקת תשובה ייחודית ויוצאת דופן לכמה מהאתגרים החברתיים הנ"ל. הארגון הוקם ע"י צעירים ממוצא אתיופי שגדלו בקהילה וכאבו את כאביה. משפחות צעירות אלה לקחו על עצמן לחזק ולהעצים את הקילה ולהטמיע אותה טוב יותר בתוך החברה הישראלית, ממקום של כבוד לשורשים וחיבור למסורת העשירה והעמוקה שלה. ארגון זה של קהילות משימתיות מורכב מקבוצות של צעירים מוכשרים, בוגרי צבא ואקדמיה, אנשי חינוך ובעלי מקצוע, שהשתלבו בחברה הישראלית אך בחרו לחזור לשכונות המוחלשות ולהיות חלק בלתי נפרד מהקהילה המקומית כדי לעשות שינוי חברתי אמיתי ועמוק מבפנים.

 

את מטרת הפרויקט ניתן לתמצת בביטוי "זקיפות קומה ודעה קדומה" – חיזוק תחושת הגאווה והערך העצמי אצל יוצאי אתיופיה דרך חיבור מחדש אל המסורת העשירה שלהם. והחלשה של דעות קדומות בציבור הישראלי הכללי, דרך חשיפתם לאוצרות התרבות האתיופית בדרך חווייתית ומעניינת. כפר ביתא ישראל הוא מרכז חקלאי/חינוכי/תיירותי שמחזיר ליושנה את עטרת החיים הכפריים האתיופיים הפשוטים, המחוברים בטבעיות אל האדמה והסביבה, ומחזיר לחיים את התרבות הנשכחת של יהודי אתיופיה.

שרידים מהאומה היהודית שרדו באתיופיה (כוש) למעלה מאלפיים חמש מאות שנים, עוד מאז תקופת חורבן בית ראשון וגלות בבל ואולי עוד טרם לכך. יהודים אלו חיו ושגשגו במרחבים הפראיים של אפריקה, מנותקים מכל שאר העולם היהודי, ועם זאת שמרו על זהותם הייחודית, על מנהגיהם ועל חלומם הבלתי פוסק לחזור ביום מן הימים לירושלים, פסגת שאיפות אבותיהם. בסוף שנות ה- 70 ותחילת שנות ה- 80 החלום החל להתגשם, כשמדינת ישראל יצאה במבצע חשאי להחזיר יהודים נשכחים אלו אל ארצם ואל חיק עמם. כך החל מסע הירואי והיסטורי של למעלה מעשרים אלף יהודים, שעזבו את כפריהם, השאירו מאחור כל פיסת רכוש שהיתה ברשותם ויצאו למסע רגלי של אלף קילומטרים ויותר לכיוון סודן, שם הכינו להם אנשי מוסד תשתית ודרך להגיע לישראל. רבים לא שרדו את הדרך. חלקם נרצחו ע"י שודדים או על ידי אלו שנשכרו כדי להנחות אותם בדרך, אחרים נתפסו ועונו על ידי הסודנים. 80% בלבד מאלו שיצאו לדרך הגיעו בפועל אל היעד הנכסף, רק כדי לגלות שחלומם מתנפץ לנגד עיניהם.

 

מאז אותה "יציאת אתיופיה" אדירה והגעתם של יהודי אתיופיה לישראל, הקהילה נחשפה לתרבות מערבית השונה באופן מהותי מזו שהיתה מוכרת להם. ההנהגה החברתית והדתית איבדה את סמכותה, מעמדו של המבוגר כראש המשפחה התערער, המבנה המשפחתי והקהילתי המוכר השתנה לבלי הכר, רבים מראשי המשפחות המבוגרים נותרו מובטלים וחסרי תועלת והפער הבין-דורי הלך והתעצם. הדור הצעיר של העולים מאתיופיה איבד את הכבוד למסורת ולתרבות שממנה הגיע וכתוצאה הוא סובל מאבדן זהות ומאבדן משמעות. תופעה זו מוצאת את ביטויה בניוון של היכולות האישיות והשאפתנות בלימודים ובחוסר מוטיבציה לשרת את המדינה כחיילים וכאזרחים. המבוגרים מצד שני לא מוצאים את דרכם אל שוק העבודה, במיוחד בתחום ההתמחות הקודם שלהם, שגם היה חלק בלתי נפרד מהמורשת שלהם – חקלאות. כתוצאה הם סובלים משעמום וניתוק מהקהילה שבעבר הם היו מנהיגיה. תהליכים שליליים אלו מובילים כמובן לעיתים לתופעות התנהגותיות קשות.